Hoe staat de kerk er vandaag voor?
In het boek ‘Gods verloren kinderen’ beschrijft David Maasbach verschillende thema’s. Om meer te weten te komen over Gods verloren kinderen is het nodig om de kerk onder de loep te nemen en te kijken hoe de kerk er vandaag voor staat.
‘Door de jaren heen heeft een grote groep mensen de kerk verlaten om hun eigen weg te gaan. Ze zijn het vuur van Gods Heilige Geest kwijtgeraakt en dienen God niet meer. David Maasbach beschrijft dit in zijn boek ‘Gods verloren kinderen.’ Ontdek hoe de kerk hierin overeenkomsten toont met Jeruzalem.
‘In Klaagliederen hoofdstuk 1 beschrijft de profeet Jeremia de situatie van Jeruzalem. In wat hij beschrijft, is er een hele duidelijke overeenkomst tussen het toenmalige Jeruzalem en de kerk van Jezus Christus.
Er was een groot en schokkend contrast tussen het oude Jeruzalem en het Jeruzalem dat Jeremia zag. En vandaag zien we hetzelfde grote en schokkende contrast tussen de kerk van een paar decennia geleden en de kerk van nu.
Jeremia noemt een paar verschillen en daar wil ik op inzoomen.
1) HET EERSTE WAT JEREMIA ZAG, WAS: EEN AFWEZIGHEID VAN MENSEN.
Jeremia herinnert zich namelijk de dagen dat de straten van Jeruzalem vól waren met mensen. Er was een tijd dat ook de kerkbanken vol zaten met mensen. Jong, oud en alles daartussenin. En niet alleen op zondag, maar ook met de christelijke hoogtijdagen zoals: Pasen, Hemelvaart, Pinksteren en Kerst. Ja, ook de evangelisatieavonden, en de doordeweekse bidstonden werden druk bezocht.
Maar nu ziet Jeremia een heel ander Jeruzalem. Hij zegt:
‘Wat zit Jeruzalem daar eenzaam! De stad waar eerst zoveel mensen woonden, zit er nu bij als een eenzame weduwe.’
Een paar decennia geleden zaten alle kerken in Nederland vol met mensen. Jongens en meisjes werden op school en ook thuis al heel vroeg geleerd om op zondag naar de kerk te gaan. En dat werd ook in de praktijk gebracht!
Wat we vandaag zien, is iets totaal anders! Vele dominees en predikanten preken meer tegen lege kerkbanken dan volle kerkbanken. De doordeweekse bijeenkomsten worden over het algemeen zo weinig bezocht dat de dominee meer een praatje houdt in plaats van een boodschap predikt.
2) HET TWEEDE WAT JEREMIA ZAG, WAS: JERUZALEM, EEN EENS ZO BELANGRIJKE STAD, DIE IN HET CENTRUM VAN DE INVLOED EN MACHT STOND, WERELDWIJD GERESPECTEERD WERD DOOR MENSEN EN OVERHEID, IS VERVALLEN TOT EEN DERDERANGS STAD.
Jeremia zegt:
‘De stad die eerst zo machtig was, de koningin van de steden, is nu veroordeeld tot slavernij.’
Eens was die stad als een machtige en geweldige rivier, maar nu is het een gewoon zijriviertje geworden. Vele ouderen onder ons kunnen zich nog herinneren hoe de kerk het middelpunt van hun dorp of stad was. De kerk was het middelpunt van de samenleving!
In feite was de kerk in Nederland één van de belangrijkste factoren waar iedereen in het sociale, politieke en religieuze leven rekening mee hield. De kerk was hét rustpunt waar de hele samenleving op rustte. De kerk werd gerespecteerd, geëerd, geliefd en er was een grote vreze voor de levende God van Nederland.
Wanneer je mij vandaag vraagt:
‘Hoe staat de kerk van Jezus Christus er vandaag voor?’ Dan is mijn antwoord eenvoudig:
‘Precies het tegenovergestelde!’
De hoofdstroom in Nederland zijn kleine zijriviertjes geworden. De kerk staat al lang niet meer op de eerste plaats. Bij veel kinderen Gods staat de gemeente ook niet meer op de eerste plaats.
3) HET DERDE WAT JEREMIA ZAG, WAS: DE VRIENDEN VAN JERUZALEM WAREN VIJANDEN GEWORDEN.
Ditzelfde fenomeen zien we ook in de hedendaagse kerk! Heel wat scholen en gemeenschappelijke instellingen spenderen veel tijd om het werk van God te beschadigen en te vernietigen. Ze doen dit, terwijl vele van deze instellingen nota bene door de kerk zelf zijn gesticht en ondersteund worden.
4) HET VIERDE WAT JEREMIA ZAG, WAS: ALLE SCHOONHEID EN GLANS WAREN VERDWENEN.
Jeremia zegt:
‘De wegen naar Jeruzalem treuren, omdat er niemand nog voor een feest naar Jeruzalem komt.’
Wanneer we het over Gods opwekking in ons land hebben, hebben we het altijd over het verleden. Een meerderheid van de kerkgangers praat meer over wat zij voor God in hun leven gedaan hebben dan over wat zij nu op dit moment voor God doen.
De meeste oudere voorgangers denken terug aan die goeie ouwe tijd toen hun kerkbanken nog vol zaten met drommen mensen. Ze denken terug aan die succesvolle doordeweekse samenkomsten en gebedsavonden waar God zo machtig en sterk met Zijn Heilige Geest aanwezig was. Ze denken terug aan die geweldige opwekkingsdiensten die tot ver na middernacht duurden, omdat de mensen de plaats waar God werkte niet wilden verlaten.
5) HET VIJFDE WAT JEREMIA ZAG, BRAK ZIJN HART, DAT HIJ HUILDE VAN VERDRIET.
Jeremia zegt:
‘De vijand heeft al mijn schatten geroofd. Ik moest toekijken hoe andere volken in mijn tempel kwamen. Volken waarvan U gezegd had dat ze daar niet mochten komen, zijn uw tempel binnen gegaan.’
Dit zien we vandaag ook in de hedendaagse en moderne kerk. Hoeveel kerken zijn er niet in ons land die beter een bord buiten aan de muur kunnen hangen met de tekst: ‘Kerk voor heidenen’, ofwel ‘kerk voor de goddelozen!’
Hoeveel mensen staan vandaag niet op de kansel te prediken over een God waar ze helemaal niet in geloven. Ze spreken over Gods Woord waar ze helemaal niet naar wandelen.
Dit, lieve mensen, zijn allemaal zaken die Jeremia zag. Deze zaken beschrijven precies de toestand van de kerk in Nederland vandaag. En met het zien van al deze dingen gaat Jeremia de straat op en vraagt aan de voorbijgangers:
‘Kan het jullie dan niets schelen?’
Dit artikel is genomen uit het boek ‘Gods verloren kinderen’ geschreven door David Maasbach. Lees het hele eerste hoofdstuk in het leesplan ‘Hoe staat de kerk er vandaag voor?’ in de Nieuw Leven app. Of download het boek gratis op Theblessingfamilybookstore.nl en lees hoofdstuk 1.
